Scroll Top

نکات عالی برای جلوگیری از خانه نشینی در سن پیری!

کم کم پا به سن که میگذاریم دردها یکی یکی شروع میشود. از ناکامی های روحی، روانی گرفته تا بیماری های جسمی؛ از ناراحتی های قلبی گرفته تا دردهای مفاصلی و پوکی استخوان؛ اما چه میشود که هرچه سن بالاتر میرود مشکلات و دغدغه ی افراد بیشتر میشود!
همه چیز از پا درد و ضعف استخوانها شروع میشود و…
پا درد مداوم و همیشگی افراد پیر را کلافه و بی حوصله کرده، راه رفتن برای آنها بسیار مشکل و حتی یک قدم برداشتن ساده یا یک نشست و برخاست، تبدیل به یک معضل بزرگ میشود و کم کم به تنهایی، قادر به راه رفتن نیستند. همیشه به یک همراه یا واکر نیاز دارند تا کارهای کوچیک و ساده ی خود را انجام دهند: کارهایی مثل راه رفتن در منزل، غذا پختن، نظافت منزل و حتی دستشویی رفتن و حمام کردن برای انها براحتی ممکن نیست. یا برای خواندن نمازها بخاطر زانو دردی که دارند حتما باید صندلی های مخصوص داشته باشند تا بتوانند نمازشان را بخوانند.
همین دغدغه ها باعث شده مادربزرگ ها و پدربزرگ های عزیزمان، یکجا نشستن را به تفریحات خانوادگی، پیاده روی، مسافرت، کوهنوردی و… ترجیح دهند تا هم درد جسمی کمتری را تحمل کنند و هم افراد خانواده بخاطر آنها اذیت نشوند.

اما باید به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که عدم تحرک بدنی و خانه نشینی میتواند زمینه ی بیماری های جسمی و روانی مانند افسردگی و… را ایجاد کند. انزوای اجتماعی و تنهایی در روحیه ی آنها اثر منفی میگذارد.

و چقدر لذتبخش است موقعی که پدر بزرگ یا مادربزرگ انقدر سرحال و پرانرژی باشند که بتوانند دست نوه های خود را گرفته و انها را به پارک و سینما، کوهنوردی، لب ساحل دریا و… ببرند و با انها بتوانند بازی کنند، این شاید بالاترین لذتی است که یک فرد میتواند در زندگی تجربه کند، باید پدربزرگ و مادربزرگ باشی که بتونی این لذت رو خوب متوجه بشی😉 که متاسفانه بسیاری از انها، از این لذتها بخاطر ناتوانی جسمی محروم هستند😔

با این حال افراد میانسالی را هم میبینیم که همچنان سرحال و پر انرژی دارن زندگی میکنند و انگار نه انگار که پا به سن گذاشته اند، خوب که دقت کنیم میبینم سبک زندگی انها در جوانی، بسیار موثر در کیفیت میانسالی و پیری میباشد.
عواملی همچون رژیم غذایی سالم و غنی از کلسیم و ویتامین D، ترک سیگار و مصرف کمتر کافئین، استرس روانی کمتر و مدیریت استرس، نگرش خوش‌بینانه و ورزش مداوم موجب میشود افراد دیرتر گریبان معضلات پیری و پا درد شوند.

به هر حال به علت تغییرات فیزیولوژیکی بدن همه ی افراد کم و بیش درگیر چالش های میانسالی و پیری خواهند شد.

از سن ۴۰ سالگی به بالا تراکم عضله به طور طبیعی کاهش می یابد و در اثر موارد مختلف تحلیل می روند. و همزمان با بالارفتن سن، مواد معدنی درون استخوان کاهش می یابد و پوکی استخوان را بدنبال می آورد.
در خانم ها بعد از سن یائسگی، سطح استروژن که به طور معمول از زنان در برابر پوکی استخوان محافظت می‌کند، کاهش می یابد.
در واقع عامل اصلی پوکی استخوان ضعف عضله میباشد که ممکن است افراد در سنین پایین هم دچار آن شوند.
نداشتن تحرک کافی و عدم بکار گیری عضلات، نشستن مداوم، آسیب عضلانی ، بارداری، کم کاری غده تیروئید و… موجب ضعف عضله میشود.
راه حل آسانی که بتوانیم با پادرد خداحافظی کنیم و از پوکی استخوان در امان بمانیم و آن را به تاخیر بیاندازیم: یکی رژیم غذایی مناسب و مغذی است که می‌تواند به کاهش سرعت تحلیل استخوان‌ها کمک کند، که برای حفظ سلامت و استقلال افراد مسن بسیار لازم است. شیر، بادام، زرده تخم مرغ، میوه سنجد به همراه هسته ی آن و انواع غذاهای دریایی مانند ماهی از منابع غنی کلسیم و پروتئین هستند که در پیشگیری از پوکی استخوان موثر باشند.

هسته ی سنجد استخوانساز است و برای از بین بردن دردهای آرتروزی و التهابات مفاصل بهترین درمان است.
میوه ی سنجد همراه با هسته آن، منبع غنی از کلسیم میباشد که در سویق سنجد هسته ی آن کاملا پودر شده و قابل خوردن و هضم آن آسان است.
کلسیم که مهم‌ترین اجزای سازنده استخوان‌ است باید به میزان کافی در رژیم غذایی روزانه افراد بالغ گنجانده شود به ویژه در مورد زنان باردار، شیرده، یائسه، کودکان.
مصرف این سویق مفاصل و استخوان بندی مادر و کودک را تقویت میکند، موجب بهبود وزن و بنیه نوزاد میشود و جالب تر از همه که خیلی از خانم ها درگیر این مشکل اند خاصیت شیرافزایی دارد.
برای کودکانی که در سن رشد هستند کلسیم موجود در آن سبب افزایش قد و استحکام زیاد استخوانها میشود.
از خواص شگفت انگیز آن هرچه گفته شود کم است.
ناگفته نماند سویق سنجد کاملا طبیعی و ارگانیک، سرشار از ویتامینها و بدون مواد نگهدارنده و بدون موادمضر شیمیایی است و همین ویژگی آن را در میان مواد غذایی برتر کرده.

خبرخوشحال کننده برای شما عزیزان اینه که سویق سنجد شاید برای یکسری افراد مخصوصا کودکان و سالمندان مصرفش سخت باشه و تمایل به خوردن آن نشان ندهند و از خواص بینظیر آن محروم بشند.
ولی ما کاری کردیم که هیچکس از این ماده غذایی باارزش محروم نشه و براحتی بتونه در برنامه غذایی بگنجاند و همه دوستان عزیزمون هم، برای خوردن آن، مشتاق هم بشوند و…
بیسکویت سویق سنجد همون خبر خوشحال کننده هست‌؛ که تمامی خواص و ویژگی های سویق سنجد رو شامل میشه به علاوه ی اینکه یک طعم خوشمزه و لذت بخش رو به شما عزیزان هدیه میده‌.

نظر خود را ثبت کنید